Data publikacji: 23.06.2026
Kategorie:
Lekarz-milioner, partyjny działacz tworzący 'szybką ścieżkę' dla ludzi z KO a reforma całego systemu - w Rozmowie Radia Super FM działacz Konfederacji ze Szczecina Dariusz Olech przekonywał, że NFZ jest 'jak za komuny' i ratunkiem jest konkurencja podmiotów prywatnych i publicznych.
Zwracaliśmy uwagę, że tak obecnie jest i systemu ochrony zdrowia to nie ratuje a prowadzi do kolejnych problemów. Olech przekonywał, że ich pomysł się sprawdzi:
- My chcemy, żeby prywatni też mieli dostęp do tego systemu.
- Ale przecież jeden lekarz potrafi obsłużyć publiczną i prywatną klinikę tym samym pacjentem - odpowiadał prowadzący rozmowę Michał Kaczmarek.
- System publiczny jest niewydolny, nie każdy pacjent jest w stanie czekać. My mówimy o tym, żeby te prywatne podmioty też mogły konkurować, w ramach tego systemu - mówił Olech.
- No ale mogą konkurować, bo jeżeli prywatny podmiot chce mieć kontrakt z NFZ, to może do niego wystąpić i może się o niego starać, jak chociażby stomatologie czy psychiatrie.
- Mamy niewałściwe wyceny, to znaczy, im nawet nie zależy, żeby to 'urynkowić'. Później mamy takie patologie, że niektóre zabiegi szpitale chętnie chcą wykonywać, a niektóre wręcz przeciwnie i gdzieś tam to spychają.
- Podmioty prywatne też niektóre zabiegi wykonują chętnie a niektóre zabiegi niechętnie, stąd też na przykład zsyłają wtedy pacjentów do publicznej ochrony zdrowia.
- Ale w momencie, kiedy dopuszczamy do tego systemu, wyceny będą starały się być niższe, bo te firmy będą konkurowały o tego pacjenta.
Według działacza Konfederacji, przykładem powinny tu służyć inne kraje europejskie, na przykład Holandia, z jej systemem ochrony zdrowia.
Data publikacji: 23.06.2026